Kil maskesi

21:55:00

  Kil maskesinin faydasını bilmeyenler yoktur ama ben yinede biraz bahsetmek istiyorum.Kil içerisinde mineraller bulunduran yeşil,kırmızı,beyaz,sarı gibi çeşitleri bulunan toprakdan daha küçük parçacıklı toprağa benzeyen toz bir maddedir.Kil maskeleri oldukça meşhur gerek hazır gerekse toz halinde alıp evde kendiniz maske haline getirebileceğiniz formlarda uygun fiyatlara satılmakta.Peki ne işe yarıyor bu kil? 
 Kil ciltteki fazla yağı emip yağ dengesini sağlıyor.Düzenli kullanımda cildinizin daha az yağlandığını fark edeceksiniz.Böylelikle daha az yağlanma sayesinde gözeneklerinizin daha az tıkanacaktır böylelikle daha az sivilcelenme ve siyah nokta sorunu yaşayacaksınız.Yani gözenekler içinde kil maskesi yapabilirsiniz.Ve kil bulundurduğu minerallerle yüzünüzü besleyip daha canlı görünmesini sağlayacaktır.
  Daha çok beyaz kil ve yeşil kil kullanılır.Yeşil kil aşırı yağlı ciltlerde ve sivilceli ciltlerde  fazlaca etki göstermektedir.Peki zaten etkili olan bu kile birde yağların cilde olan etkisini eklersek ne gibi sonuçlar alırız? Aktarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz bu yağları kil maskenize ekleyerek aşağıda gördünüz sonuçları elde edebilirsiniz.

Kayısı çekirdeği yağı – Harika bir nemlendiricidir ve ciltteki tahrişi giderir.
Havuç çekirdeği yağı – Cildin ihtiyaç duyduğu vitaminler bakımından zengindir, anti aging özelliği vardır.
Kuşburnu yağı – A ve E vitaminleri bakımından zengindir, birkaç uygulamadan sonra cilde canlılık verir.
Limon yağı – Doğal ağartıcıdır. Güneş ve sivilce lekelerinin görünümünü azaltır.
Gül yağı – İyi bir nemlendiricidir. Cildi pürüzsüzleştirir.
Sandal ağacı yağı – Sivilceden veya güneşten tahriş olan cildi yatıştırır. Cildi yumuşatır.
Biberiye yağı – Gözenekleri temizler ve küçültür. Yağı dengeler.
  * Küçük bir not ekleyelim.Yukarıdaki yağlar zeytinyağı ve badem yağı gibi taşıyıcı yağlara oranla çok güçlü olduğu için her maskede en fazla 5 damla kullanılmalıdır. Fazlası cildinizi tahriş edebilir ve kızarmasına yol açabilir.
   * Maskeyi hazırlarken plastik yada tahta karıştırıcılar kullanın çünkü metal kilin etkisini azaltabilir.
  * Maskeyi yüzünüzde fazla kurutmayın 10 dakika yeterli olucaktır fazlası cildinizi fazlaca kurutabilir özellikle kuru cilde sahip kişiler süreyi dahada kısaltmalılar.
   * Hazırladığınız maske artarsa hava geçirmeyen bir plastik kaba koyup buzdolabında 3-4 muhafaza edebilirsiniz.

    Okuduğunuz için teşekkür ederim :) 

You Might Also Like

0 yorum