Lens Kullanımı ve Bakımı

11:56:00


   Merhaba arkadaşlar
    İnstagramda bir postumda lens kutumu paylaştığım bir görsel vardı.O görselden sonra bana DM den bir çok soru geldi bende blogumda bir yazı yazarak belki lens kullanmak isteyen vardır diye bir şeyler yazmak istedim.Aslında internette gerek videolu gerekse yazı şeklinde bilgilendirmeler mevcut ancak bir de benim blogumda olsun istedim.
  Görme bozukluğu olan kişiler gözlük takmak istemediğinde yada göz rengini değiştirmek isteyenler genellikle lens kullanırlar.Artık sıkça lens kullanımı mevcut önceden çok önyargılı yaklaşılıyormuş.Gözü daha çok bozar,mikrop kaparsın vs. gibi sebepler çokca duyuluyormuş. Bakımı çok dikkat gerektiren bir konu zaten gözlerimiz hassas ve dikkat gerektiren organımız değil mi?
  Lens kullanmaya başlamadan önce kesinlikle lens muanesi yapan bir göz doktoruna gidip muane olmalısınız.Lens kullanıp kullanamayacağınızı,lens için numaranızı öğrenmelisiniz. Daha sonra yapmanız gereken iş gerçekten güvendiğiniz bir optikçiye reçeteniz ile gidip size uygun lensi almak olmalı. Güvendiğiniz diyorum çünkü bazı optikçiler acemi olduğumuz için bizim sağlığımızla oynamayı göze alıp son kullanma tarihi yaklaşmış ürünleri satabiliyorlar yada göz çapınızla birebir olmayıp numarası yakın olan lensleri verebiliyorlar. Genelde bu reçete işleri bize pek karışık geldiğinden anlayamayabiliriz.Onun için dikkat ve güvendiğimiz bir optikçi olması önemli.Ya da fiyatı olduğundan fazla söyleyebiliyor onun için biraz araştırmak da  fayda var her zaman.Ben genelde Atasun Optiği tercih ediyorum.Daha sonra iş sizde devam ediyor.
Son kullanma tarihi,kutu da yazanlarla reçetenizde ki numaralarla aynı mı ürün barkodlu mu diye mutlaka lens kutusuna bakınız.

 İlk başlarda lensi kullanmakda çok zorlanabilirsiniz.Hatta vazgeçebilirsiniz bile ama pes etmeyin.Sürekli deneyin bununla ilgili videolar var size yardımcı olucak.Onları dikkatle izleyin.Ve zamanla elinizin alıştığını artık lenslerinizi kısa bir sürede çıkarıp takabildiğnizi fark edeceksiniz.En önemli konuya gelirsek temizliği tabi ki.
  Temizlik konusunda çok hassas olmalısınız.Lenslerinizi takmadan mutlaka ellerinizi sabunla yıkamalısınız.Tırnaklarınızın kısa olmasına da dikkat etmelisiniz.Uzun tırnaklar lenslerinizi çizecektir.lensleri çıkarırken de aynı şekilde  lens kabınıza koyun ve üstüne bolca solüsyon dökün. Lensinize  lens solüsyonu dışında hiçbir maddeyi değdirmeyin su bile.Solüsyon içinde piyasada bir sürü solüsyon bulunmakta hepsinin vaadleri farklı kimisi 20 saate kadar nemlilik sağladığını söylüyor kimisi 14 saat fakat ben bu sürelere inanmıyorum.Bulunduğunuz ortam,hava şartları vs. gibi etkenlerde lensinizi etkiler zaten kiminiz 20 saat lensi gözünde tutar ki tutmamalı da. Çünkü lensin çok da faydalı olmadığını doktorlar bile söylüyor.Lens gözünüzde çok durduğunda kuruyup batma yapabiliyor bunun için en iyi solüsyonu seçmeye dikkat etmelisiniz bu kuruma süresini uzatmak için herkesin favori markası farklı bunu deneyerek öğrenebilisiniz ben Bio True markasını tercih ediyorum. Lenslerin kullanım süresi de dikkat etmemiz gereken farklı bir nokta.Lensler günlük-aylık değişimli olarak satılıyor genelde tercih edilenler aylık olanlar.Kullanım süresi biten lensleri kullanmaya devam etmeyin göze sürekli batma yapacakları için size fazlaca rahatsızlık vericeklerdir. Göz sağlığınızda olumsuz yönde etkilenecektir. 

  Bir diğer biz kızların tartışma konusuda makyaj yaptıktan sonra mı lensi takmalıyız yoksa makyajdan önce mi? Ben makyajım bittikten sonra takıyorum ancak alt kirpiklerime hiçbir şey sürmeden önce takmaya dikkat ediyorum çünkü gözlerim sulanıp akma yapıyor bazen oluşacak kötü görüntüyü engellemek adına buna dikkat etmeliyim.


Şimdilik benim aklıma gelenler bunlar sizin eklemek istediğiniz yada sormak istedikleriniz varsa yorum bırakabilir ve ya instagramdan @buseninmakyajcantasi adlı hesabımdan bana ulaşabilirsin.
  Okuduğunuz için teşekkür ediyorum :) Bir sonra ki yazıda görüşmek üzere...

You Might Also Like

1 yorum