Detoks Nedir?

07:12:00

   Bloğumda sizlerle sürekli kozmetik ürünleri,maskeler vs. konuşmak değil de hayatımızda sürekli duyduğumuz ama tam ne olduğunu bilmediğimiz şeyleri açıklığa kavuşturmak,gittiğimiz yerleri birbirimizle tavsiye olsun diye paylaşmak,kütüphanemizi genişletmek adına kitap tavsiyeleri de olsun istiyorum sadece bir konuya bağlı olmak yanlış bence..Bunun için bugün sizlerle Detoks nedir onu konuşalım istedim.
   Yaz gelince biz kızlarda başlıyor bir diyet merakı ya da detoks yapıyorum ben diyenler çoğalıyor.Diyeti hepimiz biliyoruz peki ne bu detoks? 
 Detoks,vücudumuza çeşitli yollarla giren ve atık madde olarak dışarı atılmayı bekleyen zararlı toksinlerden kurtulmaktır.Yani kısaca detoks bir arınma diyetidir.Detoksun aslı belli bir süre bilir kişi tarafından kişiye özel hazırlanmış bir program ile bağırsak ve sindirim sistemini rahatlatmak,vücudu toksinlerden arındırmak,gençleşmeyi sağlamak ve en önemlisi kilo vermeye yardım etmeyi amaçlar. Detoks süresince  kırmızı et,balık,süt ve süt ürünleri,ekmek,tahıl kesinlikle yoktur bunlar yerine bolca taze  meyve ve sebze vardır.Belli aralıklarla yapılan detoksların gerçekten vücuda iyi geldiği bilinmektedir.Peki diyelim ki böyle sıkı bir düzene kısada olsa ayak uyduramıyoruz bu detoksu yapmanın hiç mi yolu yok diyeceksiniz ya da en azından ben dedim ve araştırdım.Tabi ki ilk karşılaştığım sonuç su içmekti bu detoksa özel değil.Gerek sağlığımız gerekse cildimiz için günlük 6-8 bardak su en ihtiyacımız olan şey.Peki bu suyu sade içmek zorunda mıyız? Tabi ki hayır.Hem suya aroma katmak hem vücudumuza yardımcı olmak için suyumuza her türlü meyve-sebze vs. katabiliriz.Suya her kattığımız şey bizim için artı gibi bir şey.Hem vücudumuzun su ihtiyacını karşılayıp hem detoks ile vucuudumuzu toksinlerden arındırabiliriz aynı zamanda yediklerimize dikkat ederek de kilo verebiliriz.Peki suyun içine neler atalım?
  Salatalığın idrar söktürme özelliği vardır bu sayede vücudunuz su tutmaz.Limon toksinleri atmaya yardımcıdır.Greyfurt yağ yakmaya yardımcıdır.Bu üçünü yaklaşık 2 litre suya kesip atın ve buzdolabında en az 3-4 saat bekletin ki meyveler kendini iyice salsınlar.Zayıflamaya yardımcı bir detoks suyu elde etmiş oluyoruz böylece.İçine biraz da taze nane yaprağı atabilirsiniz. Suyumuza çilek atabiliriz mesela oda karsinojenlerle savaşır ve cilde iyi gelir. Suya atılan tarçın metabolizma hızlandırıcıdır. Elma sirkeside yağ yakmaya yardım eder. Zencefil ağrı kesici özelliği barındırır suya katarakta bu etkiden yararlanabilirsiniz.
 Aslında uzun uzun saymak yanlış daha bir çok şeyi suya atıp faydasından aromasından yararlanabilirsiniz.Biz yeter ki bolca su içelim özellikle bu sıcak günlerde vücudumuzu susuz bırakmayalım.
 Benim detoksla ilgili size söylemek istediklerim bunlardı tabi ki eksik bilgiler vardır kendi araştırmalarımdan aklımda kalanları sizlerle paylaştım umarım azda olsa faydalı olmuşumdur. Bir sonra ki yazımda görüşmek dileğiyle :)

You Might Also Like

0 yorum